Összerakta Orbán paksi aktáját a Reuters
Különjelentésben írt Magyarországról (mint az oroszok EU-n belüli szövetségeséről), illetve az új paksi atomerőmű építésével kapcsolatos aggodalmairól a Reuters. Illés Zoltán megint bevadult.
Különjelentésben írt Magyarországról (mint az oroszok EU-n belüli szövetségeséről), illetve az új paksi atomerőmű építésével kapcsolatos aggodalmairól a Reuters. Illés Zoltán megint bevadult.
Uniós versenyjogot sért London, ha Nagy-Britanniában a tervek szerint épül meg a Hinkley Point C atomerőmű – ezt állítja Ausztria. Meg azt, hogy ha nem kaszálják el a briteket, a magyar kormány majd rájuk hivatkozik a paksi építkezésekor.
Legalább is a magyar atomhulladék sorsát és kezelését meghatározó dokumentumban, amiről a Parlament a jövő héten szavaz - a dokumentum emellett azt is leszögezi, hogy "Az atomenergia alkalmazása során biztosítani kell, hogy ne jöhessen létre ellenőrizetlen és szabályozatlan nukleáris láncreakció."
Mostantól hetente jelentkezik sajtótájékoztatóval Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter és Giró-Szász András kormányzati kommunikációért felelős államtitkár. Csütörtökön a brókerbotrány, Paks II. volt a slágertéma. Lázár elismerte, hogy Tarsoly Csaba írt levelet a kormánynak, amit a miniszterelnök Varga Mihályra szignált.
A paksi atomerőmű két új blokkjának üzemanyag-szállítási szerződését a finn modell alapján véglegesítik, a megállapodás hamarosan megszülethet az erőmű kapacitásának fenntartásáért felelős kormánybiztos szerint.
Sikerként tálalta a Miniszterelnökség Paks II. fűtőanyag-ellátási kérdésének rendeződését, de erre még az oroszoknak is bólintaniuk kellene. Jávor Benedek, a PM EP-képviselője szerint ennél nagyobb köveket is gördíthet az Európai Unió a beruházás útjába, melyek könnyen szétzúzzák a kormány terveit.
Az Energiaklub a Társaság a Szabadságjogokért segítségével beperelte a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-t, mert nem akarták nyilvánosságra hozni a Paks II. Zrt. felvásárlásáról szóló szerződést. A bíróság teljes mértékben igazat adott nekik, és 15 napon belül ki kell adni a szerződést teljes terjedelmében.
Minden akadály elhárult a megoldás útjából a paksi atomerőmű bővítéséhez szükséges fűtőanyag-ellátási megállapodással kapcsolatban - mondta Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter telefonon kedd este, miután tárgyalt az EU klíma- és energiaügyi biztosával. A finn modellt követjük, az oroszok 10 évig biztosan szállíthatnak fűtőanyagot.
Miguel Arias Canete energiaügyi EU-biztos kedden Brüsszelben találkozik Lázár Jánossal, a Miniszterelnökséget vezető miniszterrel, valamint külön fogadja Aradszki András energiaügyi államtitkárt - közölte az Európai Bizottság hétfőn. Lázár Jánossal Paks II-ről, Aradszki Andrással a harmadik uniós energiacsomag (az EU belső energiapiaci szabályozása) magyar megvalósításáról lesz szó.
Egy a tábor, egy az ész. A pánik teljesen indokolt. Pont ugyanúgy értenek mindenhez, mint a tévézéshez.
Miután a Financial Times nem volt hajlandó helyreigazítást közölni a magyar kormány kérésére a paksi beruházás blokkolásával kapcsolatban, a kormány bepereli a lapot.
A fűtőelemek beszerzésével kapcsolatban is folyamatosak az egyeztetések - mondta.
Bár az Európai Bizottság pénteken utalt arra, hogy részlegesen feloldják a paksi atomerőmű-bővítés szerződéseinek titkosítását, a Miniszterelnökség szerint ez csak az EB döntésére vonatkozik, a szerződések továbbra sem kerülhetnek nyilvánosságra.
A magyar kormány és az Európai Bizottság is úgy érvel, hogy a fűtőanyag-beszállításra vonatkozó vétó nem vezet automatikusan a paksi atomerőmű-építés leállításához. Csakhogy az oroszok csomagban akarták értékesíteni nekünk a technológiájukat, így a várható újratervezés tovább drágíthatja a már egyébként is drága beruházást. Sőt, a titkaikat féltő oroszok akár el is állhatnak a fejlesztéstől, főleg, hogy az EB épp a titkosítás részleges feloldásáról győzködi Budapestet.
Pénteken Brüsszelben sajtótájékoztatót tartott Anna-Kaisa Itkonen, az Európai Bizottság energiaügyekért felelős szóvivője. Az amúgy szokásos rendszerességgel megtartott eseményen, március 13-án bejelentette: az EB-vel egyetértett a magyar kormány, hogy a tervezett atomerőmű-építéssel kapcsolatos titkosításokat fel kell oldani....
A 80 milliárd forint közpénzből fenntartott közmédia Híradója sem a paksi EU-vétóról szóló hírrel, sem a kormányzati cáfolattal nem foglalkozott péntek reggel. Tévesen számoltak be viszont arról, hogy meghalt a zuglói robbanásban életveszélyesen sérült kétéves kisfiú.
A Westinghouse "a leghatározottabban tagadja", hogy bármiféle tárgyalást folytatna a magyar vagy az orosz kormánnyal, vagy akár a Roszatommal a paksi bővítés ügyében. Az amerikai cég Jávor Benedek PM-es EP-képviselő kérdésére reagált.
A Roszatom szerint nincs mit hozzátenni az EU-blokkolást cáfoló magyar állásponthoz. Az állami tulajdonú orosz cég szóvivője a Reuters hírügynökségnek azt mondta, hogy a szerződést, amelyet a paksi bővítésről kötöttek, Magyarország egyeztette az Európai Bizottsággal.
A paksi atomerőmű-bővítéssel kapcsolatos üzemanyag-szállítási vitában folyamatos az egyeztetés az unió és a magyar kormány között, és olyan megnyugtató megoldás készül, amely garantálja Magyarországnak a biztonságos üzemanyag-ellátást, valamint lehetővé teszi majd, hogy "az oroszok is szállítsanak üzemanyagot" – erről a Miniszterelnökséget vezető miniszter beszélt pénteken a Kossuth rádió 180 perc című műsorában.
Kovács Zoltán kormányszóvivő reggel 9-kor tart sajtótájékoztatót a paksi bővítés ügyében, miután a Financial Times tegnap arról írt, hogy az Európai Bizottság blokkolta a beruházást.